Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Kainuu on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Kainuun alueella. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 1 200 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksessa  on 17 jäsentä ja puheenjohtaja.
Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

  • OAJ Hyrysalmi , 1 jäsen
  • OAJ Kajaani, 9 jäsentä
  • OAJ Kuhmo, 1 jäsen
  • OAJ Puolanka, 1 jäsen
  • OAJ Paltamo, 1 jäsen
  • OAJ Ristijärvi, 1 jäsen
  • OAJ Sotkamo, 2 jäsentä
  • OAJ Suomussalmi, 1 jäsen

 

 

Alueasiamies

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Kainuun alueasiamies on Heikki Kallunki heikki.kallunki@edu.kajaani.fi

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

OAJ Kainuun alueen valtuutetut

Helena Kahl (OAO)

Varavaltuutettu, OAJ:n tulo- ja palkkapoliittisen toimikunnan jäsen helena.kahl@kao.fi

Marika Pylkkänen (YSI, Kajaani)

Valtuutettu koulutusvastaavakainuu@gmail.com

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Teija Jääskeläinen

Puheenjohtaja teija.jaaskelainen@edukajaani.fi

Arja Virkkunen

1. varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja arja.virkkunen@kao.fi

Anita Räsänen

2. varapuheenjohtaja, VOL-jaoston puheenjohtaja marasanen@gmail.com

Erika Mankinen

YSI-jaoston puheenjohtaja erika.mankinen@edukajaani.fi

Eija Pekkonen

Sihteeri eija.pekkonen@kamk.fi

Maarit Oikarinen

Taloudenhoitaja maarit.oikarinen@hyrynsalmi.fi

Meeri Mustonen

Tiedottaja meeri.mustonen@edu.sotkamo.fi

Marika Pylkkänen

Koulutusvastaava koulutusvastaavakainuu@gmail.com

Virpi Heikkinen

Hallituksen varsinainen jäsen virpi.ha.heikkinen@paltamo.fi

Ella Karppinen

Hallituksen varsinainen jäsen ella.karppinen@kuhmo.fi

Sonja Keränen

Hallituksen varsinainen jäsen sonja.keranen@edukajaani.fi

Minna Kivivuori

Hallituksen varsinainen jäsen minna.kivivuori@sotkamo.fi

Anu Liikanen

Hallituksen varsinainen jäsen anu.liikanen@puolanka.fi

Heikki Nilkku

Hallituksen varsinainen jäsen heikki.nilkku@edu.suomussalmi.fi

Outi Piirainen

Hallituksen varsinainen jäsen outi.piirainen@gmail.com

Juha Salo

Hallituksen varsinainen jäsen juha.salo@kajaani.net

Arja Sirviö

Hallituksen varsinainen jäsen arja.sirvio@kamk.fi

Reetta Suhonen

Hallituksen varsinainen jäsen reetta.suhonen3@gmail.com

Helena Kahl

Kutsutaan kokouksiin (OAJ:n tulo- ja palkkapoliittisen toimikunnan jäsen, OAJ:n varavaltuutettu) helena.kahl@kao.fi

Heikki Kallunki

Kutsutaan kokouksiin (alueasiamies) heikki.kallunki@edu.kajaani.fi

Kaisu Soukkala-Hekkala

Kutsutaan kokouksiin (YT-yhteyshenkilö) kaisu.soukkala-hekkala@kajaani.fi

Hallituksen varajäsenet

Minna-Liisa Haverinen

Hallituksen varajäsen minna-liisa.haverinen@edukajaani.fi

Tuulia Huhta

Hallituksen varajäsen tuulia.huhta@puolanka.fi

Merja Junkkila

Hallituksen varajäsen merja.junkkila@edukajaani.fi

Johanna Kaikkonen

Hallituksen varajäsen johanna.kaikkonen@sotkamo.fi

Ismo Karppinen

Hallituksen varajäsen isko.karppinen@kuhmo.fi

Katriina Kemppainen

Hallituksen varajäsen katriina.kemppainen@edukai.fi

Marja-Riitta Komulainen

Hallituksen varajäsen marrii@luukku.com

Virpi Kyllönen

Hallituksen varajäsen virpi.kyllonen@hyrynsalmi.fi

Kirsi Leppävuori

Hallituksen varajäsen kirsi.leppavuori@sotkamo.fi

Leena Lerssi

Hallituksen varajäsen leena.lerssi@kamk.fi

Timo Määttä

Hallituksen varajäsen timo.maatta@kao.fi

Esa Niiranen

Hallituksen varajäsen esa.niiranen@kamk.fi

Kaisa Polvinen

Hallituksen varajäsen kaisa.polvinen@kajaaninlukio.fi

Minna Pyykkönen

Hallituksen varajäsen minna.pyykkonen@ristijarvi.fi

Arja Pänkäläinen

Hallituksen varajäsen arja.pankalainen@suomussalmi.fi

Erika Tajakka-Haapaniemi

Hallituksen varajäsen erika.tajakka-haapaniemi@paltamo.fi

Hanna Vornanen

Hallituksen varajäsen hanna.vornanen@luukku.com