Ohita navigaatio

Keitä me olemme?

OAJ Kainuu on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Kainuun alueella. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 1 200 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksessa  on 17 jäsentä ja puheenjohtaja.
Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

  • OAJ Hyrysalmi , 1 jäsen
  • OAJ Kajaani, 9 jäsentä
  • OAJ Kuhmo, 1 jäsen
  • OAJ Puolanka, 1 jäsen
  • OAJ Paltamo, 1 jäsen
  • OAJ Ristijärvi, 1 jäsen
  • OAJ Sotkamo, 2 jäsentä
  • OAJ Suomussalmi, 1 jäsen

 

 

Alueasiantuntija

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Kainuun alueasiantuntija on Heikki Kallunki heikki.kallunki@edu.kajaani.fi

 

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

OAJ Kainuun alueen valtuutetut

Helena Kahl (OAO)

Varavaltuutettu, OAJ:n tulo- ja palkkapoliittisen toimikunnan jäsen helena.kahl@kao.fi

Marika Pylkkänen (YSI, Kajaani)

Valtuutettu koulutusvastaavakainuu@gmail.com

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Erika Mankinen

Puheenjohtaja 041-3178931 erika.mankinen@edukajaani.fi

Arja Virkkunen

1. varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja arja.virkkunen@kao.fi

Anita Räsänen

2. varapuheenjohtaja, VOL-jaoston puheenjohtaja marasanen@gmail.com

Mira Fordell

YSI-jaoston puheenjohtaja mira.fordell@edukajaani.fi

Eija Pekkonen

Sihteeri eija.pekkonen@kamk.fi

Maarit Oikarinen

Taloudenhoitaja maarit.oikarinen@hyrynsalmi.fi

Meeri Mustonen

Tiedottaja tiedottaja.oajkainuu@gmail.com

Marika Pylkkänen

Koulutusvastaava koulutusvastaavakainuu@gmail.com

Virpi Heikkinen

Hallituksen varsinainen jäsen virpi.ha.heikkinen@paltamo.fi

Ella Karppinen

Hallituksen varsinainen jäsen ella.karppinen@kuhmo.fi

Katriina Kemppainen

Hallituksen varsinainen jäsen katriina.kemppainen@edukai.fi

Sonja Keränen

Hallituksen varsinainen jäsen sonja.keranen@edukajaani.fi

Minna Kivivuori

Hallituksen varsinainen jäsen minna.kivivuori@sotkamo.fi

Marja-Riitta Komulainen

Hallituksen varsinainen jäsen marrii@luukku.com

Anu Liikanen

Hallituksen varsinainen jäsen anu.liikanen@puolanka.fi

Heikki Nilkku

Hallituksen varsinainen jäsen heikki.nilkku@edu.suomussalmi.fi

Juha Salo

Hallituksen varsinainen jäsen juha.salo@kajaani.net

Arja Sirviö

Hallituksen varsinainen jäsen arja.sirvio@kamk.fi

Helena Kahl

Kutsutaan kokouksiin (OAJ:n tulo- ja palkkapoliittisen toimikunnan jäsen, OAJ:n varavaltuutettu) helena.kahl@kao.fi

Heikki Kallunki

Kutsutaan kokouksiin (alueasiantuntija) ) heikki.kallunki@edu.kajaani.fi

Kaisu Soukkala-Hekkala

Kutsutaan kokouksiin (YT-yhteyshenkilö) kaisu.soukkala-hekkala@kajaani.fi